DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
Aktualności
Zaproszenie na modlitwę przed rekolekcjami wakacyjnymi
Z życia DMAK
Intencje na miesiąc październik
W październiku, miesiącu różańcowym, módlmy się do Boga przez wstawiennictwo naszej Matki. Polecajmy szczególnie:
- Bezdomnych, bezrobotnych i biednych.
- Naszych proboszczów i księży opiekunów.
- Solenizantów: abp seniora Damiana Zimonia (25.10) i ks. Cezariusza Walę, duszpasterza DMAKu (20.10).
Niech modlitwa różańcowa będzie dla nas szczególną okazją do budowania modlitewnej wspólnoty i odkrywania życia Chrystusa wraz z Maryją.
Rekolekcje rozpoczynające kurs animatora
Zbliża się czas jesiennej edycji Kursu animatora. W najbliższy weekend spotkamy się w Domu Rekolekcyjnym „Tabor”, w Brennej (ul. Leśników 38, 43-438).
Zakwaterowanie i przydzielanie pokojów nastąpi w piątek 30 września między godz. 17.00 a 18.00. Rekolekcje rozpoczniemy kolacją o godz. 18.00. Następnie konferencje i Msza święta.
Dalsza część programu zostanie podana na miejscu. Zakończenie rekolekcji przewidywane jest w niedzielę ok. godz. 13.30.
Na rekolekcje prosimy zabrać ze sobą:
– obuwie zmienne (laczki) i odpowiednie ubrania
– przybory do higieny osobistej
– strój liturgiczny (taki w jakim służymy w parafii – kolor zielony)
– odświętny ubiór na niedzielę
– Pismo Święte, różaniec
– dary stołu (słodycze, soki na wspólny stół)
- ofiarę za rekolekcje i kurs animatora
– jeśli grasz na jakimś instrumencie to zabierz go z sobą!
Nie zabieramy ze sobą śpiworów.
Na rekolekcjach zostaną podane najważniejsze informacje związane z kursem. Na rekolekcjach będzie również okazja uszycia alby lub pasów.
Intencje na miesiąc wrzesień
„Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Jutro obchodzić będziecie rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, która tak boleśnie naznaczyła naród polski. A dzisiaj przeżywamy trzecią wojnę. Niech pamięć o minionych doświadczeniach pobudza was do pielęgnowania pokoju w sobie, w rodzinach, w życiu społecznym i międzynarodowym – zaznaczył Franciszek. - Módlmy się w szczególny sposób za naród Ukraiński. Niech Maryja wspiera was w codziennym wybieraniu dobra, sprawiedliwości i solidarności z potrzebującymi, rodząc w sercach nadzieję, radość i wewnętrzną wolność. Z serca wam błogosławię.“
W ten sposób podczas audiencji ogólnej papież Franciszek zwrócił się do Polaków. W duchu odpowiedzialności polećmy Dobremu Bogu intencje:
- Módlmy się o pokój między narodami, który ma swój początek w naszych codziennych relacjach.
- Módlmy się o siły i odwagę dla nauczycieli, wychowawców, katechetów oraz uczniów w nowym roku szkolnym.
- Módlmy się za siebie nawzajem, o radość i wierność spotkaniu z Bogiem w codziennej modlitwie.
Chorzów - Wyjątkowy dzień skupienia dla ministrantów z dekanatu
Ministranci chorzowskiego dekanatu spotkali się w sobotę, aby wspólnie przeżyć dekanalny dzień skupienia. Spotkanie poprowadził dekanalny duszpasterz ministrantów Karol Faj. Miało ono formę spaceru śladami błogosławionego księdza Jana Machy.
Dzień rozpoczął się w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, w miejscu, gdzie Hanik przyjął chrzest, służył do Mszy świętej oraz odprawił swoją mszę prymicyjną. Krótki życiorys śląskiego błogosławionego przedstawił ksiądz Marek Menżyk – wikary w starochorzowskiej parafii.
Następnym celem był rodzinny dom Hanika, położony niedaleko kościoła, w którym wychowywał się i dorastał.
Kolejnym ważnym miejscem wędrówki był symboliczny grób księdza Machy.„Pogrzebu mieć nie mogę, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie Ojcze nasz” – te słowa napisał w swoim ostatnim liście do rodziny, wiedząc, jaki czeka go los. Na miejscu, przy grobie, na ministrantów czekał niespodziewany gość – siostrzenica księdza Jana, która również podzieliła się świadectwem życia Hanika. Jak każdy młody chłopak miał On swoje pasje, zainteresowania, również trudności, ale zawsze był oddany Panu Bogu. Podczas krótkiej modlitwy na cmentarzu każdy z chorzowskich ministrantów mógł przyjąć Go jako swojego patrona i tak jak On poprosić o świętość życia. Na szlaku dnia skupienia znalazł się także Zespół Szkół Technicznych im. Mariana Batko, gdzie dawniej mieściło Państwowe Gimnazjum Klasyczne im. Odrowążów, do którego uczęszczał młody Jan Macha. Wówczas była to jedna z najlepszych szkół na Śląsku, która pomogła Mu przygotować się, by podjąć decyzję o wejściu na drogę kapłaństwa.
Ostatnim przystankiem był kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej, w którym Jan Macha przyjął sakrament bierzmowania. Całość zakończyła się wspólną modlitwą i małym poczęstunkiem.