DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Kontakt

Adres:

Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej

ul. Tunkla 2

Ruda Śląska 41-707 

Telefon:


519 318 869

Mail:

 

cezariusz.wala@katowicka.pl

Nr konta:

 

 

Formularz kontaktowy


Struktura Duszpasterstwa

Duszpasterze pomocniczy

ks. Paweł Gajda i ks. Piotr Kędzior

 

 

Ks. Paweł Gajda

Rzymskokatolicka Parafia św. Andrzeja Boboli w Leszczynach
ul. Ks. A. Pojdy 104

44-238 Czerwionka - Leszczyny

 

rozdzielnik_krotki

Wywiad z ks. Pawłem Gajdą

Księże Pawle! Razem z ks. Piotrem Kędziorem pełni Ksiądz posługę duszpasterza pomocniczego ministrantów w naszej diecezji. Na czym polegają Księdza zadania?

Funkcję duszpasterza pomocniczego w Archidiecezji Katowickiej objąłem w styczniu 2014. Zostałem wyznaczony przez ks. biskupa Marka Szkudło do pomocy w duszpasterstwie ministrantów na poziomie diecezji. Do moich zadań należy między innymi pomoc w organizacji rekolekcji wakacyjnych ministrantów, kursów animatorskich, spotkań formacyjnych, pielgrzymek Służby Ołtarza do katowickiej katedry, koordynacja wraz z duszpasterzem diecezjalnym pracy dekanalnych duszpasterzy ministrantów oraz tych wydarzeń, które dotyczą służby liturgicznej i odbywają się na poziomie Archidiecezji Katowickiej. W związku z tym, że jestem opiekunem grupy ministranckiej w parafii i dekanacie Niedobczyce – łatwiej realizować mi zadania duszpasterza pomocniczego w Archidiecezji. Do moich nowych zadań, jako duszpasterza pomocniczego, należy prowadzenie adwentowych i wielkopostnych rekolekcji dla animatorów.

 

Proszę powiedzieć nam parę słów o sobie.

Moją parafią rodzinną jest parafia Narodzenia NMP w Golasowicach, gdzie w 2012 r. odprawiłem swoją Mszę świętą prymicyjną. W Golasowicach były to pierwsze prymicje po 55 latach przerwy… Księdzem jestem kilka lat, więc większość doświadczeń duszpasterskich wiąże się z moją pierwszą parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim i parafią, gdzie aktualnie pracuję: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach. Posługa kapłańska sprawia mi bardzo dużo radości i satysfakcji. Cieszę się, że współpracując z łaską Bożą, mogę swoim niewielkim wkładem uczestniczyć w najważniejszym zadaniu Kościoła jakim jest prowadzenie ludzi do zbawienia.

 

Jakie są księdza zainteresowania?

Zdecydowana większość chłopaków już od najmłodszych lat ugania się za piłką i śledzi poczynania swoich ulubionych drużyn i zawodników. Tak było też w moim przypadku. Zawsze interesowały mnie wszelkiego rodzaju rozgrywki i turnieje, to pozostało do dzisiaj. Chyba od 10 roku życia moim ulubionym klubem piłkarskim jest Real Madryt. Jeśli chodzi o ligę polską – kibicowałem śląskim drużynom i cieszyłem się kiedy wygrywały mecze z klubami z innych rejonów Polski.
Zawsze bardzo emocjonalnie przeżywam rozgrywki piłkarskie moich ministrantów, zarówno na poziomie dekanatu jak i diecezji, bez wątpienia sport i wspólna rywalizacja są aspektem bardzo jednoczącym grupy ministranckie. Interesuję się również historią Kościoła, szczególnie Kościoła na Śląsku, co wiązało się z tym, że pracę dyplomową poświęciłem historii Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej.

 

Jakie ma Ksiądz doświadczenia z pracy wśród ministrantów?

Zarówno w mojej pierwszej parafii w Chełmie Śląskim, jak i w obecnej w Niedobczycach mam tę wielką radość, że mogę zajmować się duszpasterstwem ministrantów. Oprócz wychowania liturgicznego, organizacji służby, pracy formacyjnej, cotygodniowych zbiórek staram się również zwracać uwagę na różne formy spędzania wolnego czasu przez ministrantów. Podczas trzyletniej pracy w Chełmie Śląskim udało mi się przyjąć do służby 65 nowych kandydatów. Podczas naszych zbiórek i modlitw niezwykle często polecaliśmy intencję nowych powołań ministranckich w parafii, co przyniosło efekt w postaci ponad 100 – osobowej grupy czynnych ministrantów.  
Nie ulega wątpliwości, że grupa ministrancka jest wspólnotą niezwykle potrzebną parafii, diecezji i Kościołowi Powszechnemu. To właśnie z wielu młodych chłopców zaangażowanych w służbę przy ołtarzu kiedyś w przyszłości wyrosną odpowiedzialni i dobrzy mężowie, ojcowie rodzin a także księża. Ministranci oprócz posługi liturgicznej stanowią ogromną pomoc w parafii przy różnego rodzaju przedsięwzięciach i trudno sobie wyobrazić prężną i żywą wspólnotę parafialną bez nich.   

 

Co roku prowadzi ksiądz rekolekcje wakacyjne ministrantów. Dlaczego ministranci jeżdżą na taką właśnie formę wypoczynku?

W prowadzenie letnich rekolekcji wakacyjnych dla ministrantów zaangażowany jestem od 9 lat. Najpierw jako kleryk pomagałem księżom w prowadzeniu rekolekcji a już jako diakon i teraz jako ksiądz wraz z pomocą animatorów i seminarzystów prowadzę tą formę przeżywania wakacji. Moim ulubionym ośrodkiem rekolekcyjnym, gdzie najczęściej bywałem jest ośrodek Caritas w Lipniku. Z roku na rok możemy obserwować coraz większą ilość ministrantów biorących udział w rekolekcjach. Wydaje się, że chłopcom z terenu naszej diecezji odpowiada ta forma wypoczynku i formacji. Rekolekcje to czas modlitwy, skupienia, intensywnej pracy nad swoją duchowością i relacją z Chrystusem ale także czas zabawy, rywalizacji sportowej i poznawania nowych ludzi. Największą nagrodą za trud prowadzenia rekolekcji jest poczucie satysfakcji i radość uczestników z ich przeżywania. Często się zdarza, że podczas różnych wydarzeń ogólnodiecezjalnych (rozgrywki, pielgrzymka, kolędowanie w Panewnikach, itp.) spotykam się z ministrantami, z którymi kiedyś wspólnie przeżywałem rekolekcje wakacyjne. To niezwykle miłe spotkania i okazja do wspomnień. Rekolekcje są czasem niezwykle intensywnym, swego rodzaju podsumowaniem i potwierdzeniem okresu całorocznej formacji w parafiach – z pewnością warto wziąć w nich udział. Doświadczenie pokazuje, że kto raz spróbował i przeżył je należycie – chętnie powraca do nich w następnych latach.

 

Co zrobić, aby ministranci chcieli służyć przy ołtarzu?

Czasami może się nam wydawać, że bycie ministrantem nie jest już tak „modne” jak kiedyś, że coraz trudniej o nowych kandydatów do wspólnoty ministranckiej. Nie wszystko można jednak można tłumaczyć zmieniającymi się czasami. Wiele zależy od nas samych, od członków wspólnot ministranckich. Jeśli sami w pełni zaangażujemy się w naszą służbę, jeśli traktujemy grupę ministrancką jako prawdziwą wspólnotę, gdzie każdy może się dobrze czuć i jest potrzebny, inni będą chcieli stać się częścią tej wspólnoty. Jeśli ministranci nie wstydzą się swojego zaangażowania, jeśli odważnie mówią o swojej posłudze w szkole, na boisku, w przestrzeni wirtualnej – tworzy się wokół nich dobra atmosfera, w której koledzy, przyjaciele chcą mieć swój udział. Zawsze powtarzam swoim ministrantom, że najwięcej zależy od nich, jeśli opierając się na swoim pozytywnym doświadczeniu zachęcają swojego kolegę, brata, kuzyna do wstąpienia w szeregi ministrantów – to takie działanie jest niezwykle skuteczne, bo oparte na relacjach koleżeńskich.
Nie ulega wątpliwości, że to, co mamy do zaoferowania jako ministranci, to sprawa najwyższej wagi – służba przy ołtarzu samego Chrystusa, pomoc w sprawowaniu najważniejszej czynności na świecie – Mszy świętej. Trzeba to często akcentować – służba przy ołtarzu to wielki zaszczyt i odpowiedzialność.
Aby parafie cieszyły się liczebnymi wspólnotami ministranckimi, koniecznym wydaje się przede wszystkim czas poświęcony na duszpasterstwo ministrantów. Oprócz służb, zbiórek ważne, by zapewnić chłopcom również zabawy, turnieje, wycieczki integracyjne i pielgrzymki. Dużą pomocą jest dzisiaj Internet (ministranckie strony internetowe, szybkość przesyłania informacji za pomocą komunikatorów typu Facebook, itp.), który właściwie wykorzystany może się okazać także nośnikiem pozytywnej informacji o ministrantach w parafii czy miejscowości.

Dziękuję za możliwość wypowiedzi. Szczęść Boże!

 


 

Ks. Piotr Kędzior
Rzymskokatolicka Parafia św. Anny
ul. Ligonia 13
44-266 Świerklany

 

rozdzielnik_krotki

Wywiad z ks. proboszczem Piotrem Kędziorem

Księże Piotrze! Jakiś czas temu, ksiądz Arcybiskup Wiktor Skworc mianował Księdza duszpasterzem pomocniczym ministrantów w naszej diecezji. Aby służba liturgiczna mogła Księdza bardziej poznać prosimy o przedstawienie się.

Mój dom rodzinny mieści się w Tychach-Czułowie. Ukończyłem szkołę podstawową w Czułowie, a potem LO imienia C. K. Norwida w Tychach. Po maturze wstąpiłem do Seminarium. Wpływ na to, że zostałem księdzem miało wiele rzeczy. Zapewne dom rodzinny, w którym wiara moich Rodziców była połączona z praktyką życia religijnego. Dziękuję nieustannie moim Rodzicom za przekazaną mi wiarę i miłość do Boga. Te wartości wyniesione z rodzinnego domu oraz na pewno wpływ bycia ministrantem, potem animatorem ministranckim. W końcu jako ministrant służyłem 10 lat – sześć lat szkoły podstawowej, cztery lata liceum i w tym pięć lat jako szef całej wspólnoty ministranckiej. Cieszę się, że teraz z woli Księdza Arcybiskupa Wiktora mogę być duszpasterzem ministrantów nie tylko w parafii, ale także w diecezji. Te korzenie mojego powołania wiążę na pierwszym miejscu z rodzicami, a na drugim z ruchem ministranckim. 10 maja 2003 roku przyjąłem święcenia kapłańskie. Dzień później odprawiłem Prymicje w moim rodzinnym kościele Krzyża Świętego w Czułowie. Na obrazku prymicyjnym zamieściłem słowa: „Tobie Panie zaufałem”. Skąd one? W seminarium bardzo bliskie stały się dla mnie słowa z hymnu brewiarzowego przypisanego do Godziny Czytań „Ciebie Boże chwalimy”. Kończy się ten hymn w wersji ludowej słowami „W Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Te słowa po dziś dzień są mi bliskie. Ufam Jezusowi, On daje mi silę w trudnościach i do tej ufności na mojej drodze kapłańskiej zachęcam innych.

 

W jakich parafiach był już Ksiądz jako wikariusz i jakie ma Ksiądz z nich wspomnienia?

Swoją posługę kapłańską rozpocząłem po święceniach kapłańskich w parafii św. Piusa X w Rudzie Śląskiej. Po trzech latach zostałem posłany do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach (Osiedle Tysiąclecia). W 2009 roku zostałem wikariuszem w parafii św. Marii Magdaleny w Tychach. Od września 2015 roku pełnię posługę kapłańską w parafii Matki Bożej Różańcowej w Ligocie na Osiedlu Zadole. Każda z tych parafii była inna. Na każdej stale działo się coś nowego, a każdy dzień przynosił coś wyjątkowego, niesamowitego i sympatycznego. Wszędzie  spotkałem  bardzo wyjątkowych ludzi. Każda parafia miała swoją specyfikę i pozostawiła we mnie bardzo miłe wspomnienia.

 

Czym oprócz zajęć kapłańskich lubi Ksiądz wypełnić swój czas?

Trzeba powiedzieć i to uczciwie, że większość mojego czasu pochłania praca duszpasterska, kapłańska albo związana z parafią – z grupami, albo właśnie z rzeczami z nią związanymi – pomocą, rozmową z ludźmi, którzy tego potrzebują. To przesiąka mój czas w ciągu roku. W wolnej chwili jak się uda to jest rower, spacerowanie, góry, słuchanie muzyki, czytanie, ale głównie ten czas wiążę z tym, co jest związane ze mną jako osobą księdza.

 

 Jakie są cechy „idealnego” ministranta?

To zapewne ten, który: kocha i słucha Boga; u którego Bóg zajmuje pierwsze, najważniejsze miejsce; dba o to, aby zawsze być na swojej wyznaczonej służbie; jest zorganizowany i punktualny; sumiennie uczestniczy w formacyjnych spotkaniach i zbiórkach; wytwarza dobrą atmosferę we wspólnocie; potrafi słuchać i stara się rozumieć; swoim przykładem, stylem bycie zbliża innych do Jezusa; potrafi być przyjacielem.

 

Co szczególnie może denerwować opiekuna służby liturgicznej?

Momenty kiedy ministranta nie ma na swojej obowiązkowej służbie, kiedy ksiądz zostaje przy ołtarzu bez ministranta…

 

Prosimy o przybliżenie nam swoich aktualnych obowiązków i zadań jako duszpasterza pomocniczego ministrantów.

Moim podstawowym obowiązkiem jest być z ministrantami i mieć dla nich czas. Jako duszpasterz pomocniczy ministrantów koordynuje razem z Duszpasterzem Diecezjalnym ks. Cezariuszem Walą i pod jego przewodnictwem funkcjonowanie Duszpasterstwa Ministrantów na terenie Archidiecezji Katowickiej. Do moich zadań należy na przykład: organizacja mistrzostw – turnieju piłkarskiego, pomoc w prowadzeniu kursów dla animatorów wspólnot ministranckich, pomoc w organizacji pielgrzymek ministrantów, spotkań formacyjnych, rekolekcji wakacyjnych, spotkania z Dekanalnymi Duszpasterzami Ministrantów itd. Moim zadaniem jest współudział w przygotowaniu tych wydarzeniach, które dotyczą ministrantów.

 

Wiemy już, że przygotowuje Ksiądz diecezjalne turnieje w piłce nożnej. O czym ministranci z diecezji chcący grać w rozgrywkach powinni pamiętać?

Przede wszystkim o nieustannym treningu i rozwijaniu swojego talentu piłkarskiego. A następnie ważne jest, aby do końca bieżącego roku rozegrali rozgrywki w dekanatach. Zawsze proszę o to, aby animatorzy i starsi ministranci z poszczególnych parafii spotkali się i razem z Dekanalnym Duszpasterzem Ministrantów przygotowali jesienią rozgrywki w dekanacie. Zwycięskie drużyny w poszczególnych kategoriach należy koniecznie zgłosić do 31 grudnia br. na adres e-mailowy ministranci@spoko.pl i wypełnić wszystkie formalności zgłoszeniowe. Zgłoszeń dokonują Dekanalni Duszpasterze Ministrantów lub Księża Opiekunowie zwycięskich drużyn. Każde zgłoszenie zostaje potwierdzone. W przypadku braku potwierdzenia należy powtórzyć zgłoszenie. Rozgrywki archidiecezjalne zwykle odbywają się w marcu, a ogólnopolskie w pierwszych dniach maja. W rozgrywkach biorą udział tylko i wyłącznie ministranci czynni w służbie liturgicznej przy ołtarzu. Zachęcam wszystkich ministrantów do udziału w rozgrywkach. Zawsze jest sporo emocji i sportowego ducha walki.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Duszpasterze dekanalni

Lp.
Dekanat Imię i Nazwisko Księdza Parafia Mail
1 Bieruń

ks. Michał 

Kosek

św.Barbary
ul. Kościelna 3
43-150 BIERUŃ Nowy
michal.kosek@katowicka.pl
 2 Boguszowice ks. Marcin
Ryszka
św. Anny
ul. Ligonia 13
44-266 ŚWIERKLANY
marcin.ryszka@katowicka.pl
 3 Chorzów ks. Karol
Faj
św. Jadwigi
ul. Wolności 51
41-500 CHORZÓW
karol.faj@katowicka.pl
 4  Chorzów Batory ks. Piotr
Uroda
Wniebowzięcia NMP
ul. Farna 3
41-506 CHORZÓW
piotr.uroda@katowicka.pl
 5 Dębieńsko ks. Łukasz 
Budniok
Św. Andrzeja Boboli
ul. Pojdy 104
44-230 CZUCHÓW
lukasz.budniok@katowicka.pl
 6 Golejów

ks. Józef

Frelich

MB Różańcowej
ul. Rudzka 4
44-207 ZWONOWICE
jozef.frelich@katowicka.pl
 7 Gorzyce

ks. Rafał

Kilianek

MB Fatimskiej
ul. 1000-lecia 15
44-351 TURZA ŚL.
rafal.kilianek@katowicka.pl
 8 Jastrzębie Górne

ks. Tomasz 

Kasperowicz

Miłosiwerdzia Bożego

Al. Piłsudskiego 62

44-335 JASTRZĘBIE ZDRÓJ

tomasz.kasperowicz@katowicka.pl
 9 Jastrzębie Zdrój ks. Tomasz 
Maciąg

MB Różańcowej

ul. Kościelna 3
44-338 JASTRZ. MOSZCZENICA

tomasz.maciag@katowicka.pl
 10 Katowice – Bogucice

ks. Łukasz

Wieczorek

św. Antoniego
Al. Niepodległości 4
40-311 Katowice DĄBRÓWKA MAŁA
lukasz.wieczorek@katowicka.pl

 11

 

Katowice – Panewniki

ks. Tomasz

Bieras

MB Różańcowej
ul. Zadole 36
40-719 Katowice ZADOLE
tomasz.bieras@katowicka.pl

12

Katowice – Piotrowice

ks. Krzysztof 

Kregel

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

ul. Radockiego 251
40-645 Katowice PIOTROWICE

krzysztof.kregel@katowicka.pl

13

Katowice – Śródmieście

ks. Mirosław

Banaś

Św. ap. Piotra i Pawła
ul. Mikołowska 32
40-066 KATOWICE
mirosław.banas@katowicka.pl

14

 Katowice – Załęże ks. Piotr
Lewandowski
MB Uzdrowienia Chorych
ul. Mieszka I 6
40-887 KATOWICE TYSIĄCLECIE
piotr.lewandowski@katowicka.pl

15

Knurów

ks. Grzegorz

Kwiecień

NMP Królowej Świata

ul. Zwycięstwa 71

44-193 SZCZYGŁOWICE

grzegorz.kwiecien@katowicka.pl

16

Kochłowice ks. Bartosz
Cudziło
Bożego Narodzenia
ul. Leśna 37
41-706 Ruda ŚLĄSKA HALEMBA
bartosz.cudzilo@katowicka.pl

17

Lędziny

ks. Marek

Urbanek

Trójcy Świętej
ul. Śląska 11
41-403 CHEŁM ŚLĄSKI
marek.urbanek@katowicka.pl

18

Łaziska

ks. Dorian

Figołuszka

MB Królowej Różańca Świętego
ul. Kościelna 4
43-170 ŁAZISKA GÓRNE
dorian.figoluszka@katowicka.pl

19

Miedźna

ks. Łukasz

Ryguła

MB Piekarskiej
ul. Pszczyńska 26
43-225 WOLA k. PSZCZYNY
lukasz.rygula@katowicka.pl

20

Mikołów

ks. Michał

Niewrzoł

św. Wojciecha
ul. Kard. St. Wyszyńskiego 2
43-190 MIKOŁÓW
michal.niewrzol@katowicka.pl

21

Mysłowice

ks. Bartłomiej

Bober

MB Fatimskiej

ul. Wiosny Ludówn 46
41-408 MYSŁOWICE WESOŁA

bartlomiej.bober@katowicka.pl

22

Niedobczyce

 ks. Janusz

Jarek

NSPJ
ul. Wołodyjowskiego 5
44-270 RYBNIK – NIEDOBCZYCE
janusz.jarek@katowicka.pl

23

Orzesze

ks. Piotr

Gojny

Nawiedzenia NMP
ul. Św. Wawrzyńca 2
43-180 ORZESZE
piotr.gojny@katowicka.pl

24

Pawłowice Śląskie

ks. Jacek

Pawlus

Podwyższ. Krzyża Św.
ul. Szkolna 36
43-250 PAWŁOWICE
jacek.pawlus@katowicka.pl

25

Piekary Śląskie

ks. Adam

Kuchta

Św. ap. ul. Piorta i Pawła
41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE
adam.kuchta@katowicka.pl

26

Pogrzebień

ks. Damian

Plesiński

MB Nieustającej Pomocy
ul. Pogrzebieńska 2
44-360 LUBOMIA
damian.plesinski@katowicka.pl

27

Pszczyna

ks. Maciej

Soluch

Podwyższenia Krzyża i MB Częstochowskiej
ul. Skłodowskiej 1
43-200 PSZCZYNA
maciej.soluch@katowicka.pl

28

Pszów

ks. Wojciech

Sztamberek

Św. Jerzego
ul. Plebiscytowa 9
44-280 RYDUŁTOWY
wojciech.sztamberek@katowicka.pl

29

Ruda Śląska

ks. Wojciech

Winkler

MB Różańcowej

ul. Kościelna 12
41-700 RUDA ŚLĄSKA

wojciech.winkler@katowicka.pl

30

Rybnik

ks. Paweł

Zieliński

Św. Antoniego
ul. Mikołowska 4

44-200 RYBNIK 

pawel.zielinski@katowicka.pl

31

Siemianowice Śląskie

ks. Michał

Kowalski

Św. Antoniego
ul. Kapicy 2
40-100 SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
michal.kowalski@katowicka.pl

32

Suszec

ks. Błażej

Bryk

Św. Stanisława Bpa i Męczennika
ul. Św. Jana 55
43-267 SUSZEC
blazej.bryk@katowicka.pl

33

Świętochłowice

ks. Paweł 

Pukowiec

Św. Józefa

ul. Wojska Polskiego
41-605 ŚWIĘTOCHŁOWICE

pawel.pukowiec@katowice.pl

34

Tychy Nowe

Ks. Mateusz

Gamza

Ducha Świętego

ul. Myśliwska 43
43-100 TYCHY

mateusz.gamza@katowicka.pl

35

Tychy Stare

ks. Mateusz

Pietruszka

Miłosierdzia Bożego
ul. Andersa 25
43-100 TYCHY
mateusz.pietruszka@katowicka.pl

36

Wodzisław Śląski

ks. Mateusz

Rzepka 

MB Wszechpośredniczki Łask
ul. Ks. Roboty 6
44-300 Wodzisław ŚL. – JEDŁOWNIK
mateusz.rzepka@katowicka.pl

37

Żory

ks. Tomasz

Rowiński

Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Wodzisławska 207
44-245 ŻORY

tomasz.rowinski@katowicka.pl

Diakonia Modlitwy

Powszechnie wiadomo, że najpierw jest formacja, a dopiero potem akcja. W naszym Duszpasterstwie dzieje się wiele, i to możemy określić mianem akcji. Przede wszystkim są to cotygodniowe zbiórki formacyjne w parafiach, dalej; dni skupienia i rekolekcje, szczególnie wakacyjne, kursy dla animatorów i lektorów, turnieje, konkursy. Funkcjonują dwie duże olimpiady; liturgiczna i biblijna. W ramach strony internetowej działają także różne konkursy, w tym najbardziej prestiżowy: na stronę internetową… itd. Dzieje się wiele, jednak – czy temu towarzyszy modlitwa, powierzenie tych spraw Panu Bogu?

Na pewno każdy z nas w swoich prywatnych modlitwach i westchnieniach powierza swoją służbę ministrancką, posługę animatora, opiekę duszpasterską nad wspólnotą Bogu. Chcielibyśmy jednak umieścić posługę modlitewną za nasze Duszpasterstwo w pewne formalne ramy, aby stworzyć stałe zaplecze modlitewne dla naszych działań.

 

Diakonia Modlitwy DMAK została powołana po to, aby obejmować troską modlitewną liczne dzieła Duszpasterstwa Ministrantów w naszej Archidiecezji Katowickiej. Chcemy, aby wszystkiemu temu, czego podejmujemy się dla dobra ministrantów naszego Kościoła lokalnego, towarzyszyła modlitwa samych członków Duszpasterstwa, którym jest każdy posługujący przy ołtarzu!

 

Do włączenia się w tę jakże zaszczytną i konieczną posługę zachęcamy szczególnie starszych animatorów lub lektorów, którzy, ze względu na pracę zawodową lub obowiązki rodzinne nie mogą już włączać się tak aktywnie w życie parafialnej wspólnoty ministranckiej jak kiedyś, a chcieliby nadal wspomagać formację i dzieła tak wspólnoty parafialnej, jak i całego Duszpasterstwa. Posługa modlitwy jest równie ważna co aktywne posługiwanie w parafii! Nie wolno nam ulegać złudzeniu, że modlitwa jest tylko ładnym dodatkiem do służby i działań, jakie podejmujemy, że jest nieefektywna, gdyż nie widzimy od razu jej efektów! Sam Chrystus mówił przecież: „módlcie się w każdym czasie”. A więc: módlcie się i nie ustawajcie!

 

Warunki: Jedynym warunkiem włączenia się w Diakonię Modlitwy DMAK jest wyrażenie chęci cotygodniowej/codziennej modlitwy w podanych na dany miesiąc intencjach Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, które będą dostępne na stronie internetowej DMAK (na podstronie Diakonii Modlitwy), na plakatach i BUKSach.

Zadeklarowaną modlitwą może być Modlitwa Różańcowa, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania lub modlitwa do św. Tarsycjusza itd. Najpiękniej, gdyby formą tej modlitwy była „planowa” służba do Mszy św. z intencją za Duszpasterstwo Ministrantów w sercu.

 

Serdecznie zapraszamy Cię do podjęcia tej nowej inicjatywy naszego Duszpasterstwa!

 

Archidiecezjalny Duszpasterz Ministrantów,
redakcja strony internetowej
 

Możesz poprosić o modlitwę. Każdy w swoim sercu nosi różne intencje. Poprzez naszą wspólną modlitwę chcemy wypraszać łaskę ich wysłuchania. Zapraszamy do przesyłania intencji pod adres diakonia.modlitwy.dmak@gmail.com

Diakonia Muzyczna

Pomysł powołania Scholi Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej narodził się po letniej pielgrzymce ministrantów w 2011 roku, która odbyła się w Katowicach.

 

Wtedy, na prośbę ks. Piotra Lewandowskiego, zebrała się niczego jeszcze nieświadoma grupa osób pod przewodnictwem Adriana Orzoła, aby uświetnić pielgrzymkową Mszę świętą posługując grą na instrumentach i śpiewem. Jak się później okazało ówczesny diecezjalny opiekun ministrantów ks. Bogdan Kornek, zaraz po Mszy zaproponował stworzenie scholi, co po krótkich przemyśleniach stało się faktem. Od tej pory ministrancka schola regularnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach ogólnodiecezjalnych związanych z posługą ministrantów.

 

Diakonia muzyczna jest obecna na wiosennych i jesiennych ustanowieniach animatorów ministrantów, kolędowaniu w Panewnikach oraz letniej porekolekcyjnej pielgrzymce ministrantów. Przed każdą uroczystością staramy się spotykać na wspólnych próbach gdzie przygotowujemy ustalony repertuar, aby móc służyć swoimi talentami jak najlepiej. W ciągu kilku lat naszej działalności scholę prowadziły 3 osoby: Adrian Orzoł (2011-2013), Marta Hernik (2013-2014) i Piotr Rosa (2014 do chwili obecnej).

 

A teraz zaproszenie dla Ciebie!!!

 

Jeżeli masz talent muzyczny, potrafisz śpiewać, lub też grać na instrumentach i chcesz zaangażować się w działalność w obrębie Archidiecezji, to na Ciebie właśnie czekamy. Próby odbywają się zazwyczaj raz na miesiąc przed uroczystościami, w terminach które pasują większości z nas. Jeśli się namyślisz, nie czekaj zbyt długo, skontaktuj się z odpowiedzialnym za scholę Piotrem Rosą dzwoniąc do niego pod numer: 664 974 336, lub pisząc drogą mailową: piotr.rosa93@gmail.com

 

Czekamy na wszystkich chętnych ministrantów i animatorów :)

Diakonia Liturgiczna

Diakonia Liturgiczna DMAK to najnowsza wspólnota naszego Duszpasterstwa, tuż po Diakonii Modlitwy i Diakonii Muzycznej. Z założenia grupa ta skupia w swoich szeregach ministrantów kochających Liturgię, przygotowujących ją i czuwających nad jej piękną celebracją. Animatorzy należący do Diakonii Liturgicznej prowadzą m.in. w swoich parafiach próby ministranckie, włączają się w dzieło przygotowania celebracji paschalnych i innych uroczystości, a w diecezji są odpowiedzialnymi za przygotowanie wszystkich uroczystości, na których gromadzi się służba liturgiczna naszej Archidiecezji, czyli: pielgrzymek powakacyjnych, ustanowienia animatorów i włączenia do wspólnoty kandydatów na animatorów, panewnickiego kolędowania itp. Prócz wyżej wymienionych, Diakonia Liturgiczna DMAK współtworzy konkursy liturgiczne oraz pisze artykuły na stronę DMAK.

 

Za Diakonię odpowiada jej przewodniczący animator Mateusz Bulanda Gorol oraz jego zastępca animator Michał Kućmierz (parę słów o nich znajdziecie poniżej).

 

Jeśli jesteś animatorem lub kandydatem na animatora serdecznie zapraszamy Cię w szeregi Diakonii Liturgicznej! Zgłoszenia do Diakonii Liturgicznej można wysyłać na podany niżej e-mail: matibg@o2.pl

Serdecznie zapraszamy!

 

Mateusz Bulanda Gorol

Witajcie! Jestem z Rybnika – Boguszowic Starych, z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mam 17 lat, uczęszczam do Zespołu Szkół Urszulańskich w Rybniku. Jestem animatorem od jesieni 2014 roku. Jeśli chodzi o moje zainteresowania, to przede wszystkim liturgia, ale również sport, na czele z narciarstwem (jestem instruktorem narciarstwa), muzyka, matematyka, fizyka, chemia. Serdecznie pozdrawiam Diakonię Liturgiczną oraz  wszystkich czytających :)

 

Michał Kućmierz

Cześć! Jestem Michał i mam 17 lat. Animatorem jestem od 2 lat. Od zawsze – z racji zainteresowań mojego taty – fascynowała mnie Liturgia, jednak głębiej zacząłem interesować się nią kiedy 5 lat temu zostałem ministrantem. Oprócz liturgii, kocham Boga :) śpiew wielogłosowy i grę na gitarze. Mam nadzieję, że sprawdzę się w tej posłudze, a nasza współpraca będzie bardzo owocna. Liczę na Waszą modlitwę!

Facebook
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, siedziba: Ruda Śląska 41-707, ul.Tunkla 2.