Wielu z nas leży na sercu (właściwa) formacja służby liturgicznej. Chcemy prowadzić kręgi formacyjne, zbiórki, spotkania modlitewne. Jednak często nie wiemy, „jak to ugryźć”, jak zainteresować uczestników podaną tematyką, jak ich zaangażować. W książce „40 spotkań grupowych” autor przedstawia 40 propozycji spotkań na cały rok kościelny, które mogą pomóc w budowaniu wspólnoty zarówno w małych jak i większych grupach. Konspekty spotkań pomagają także w pogłębianiu wiedzy religijnej w grupach tak dziecięcych, jak i młodzieżowych.

Każde spotkanie podzielone jest na trzy części: medytacja, wprowadzenie w dany temat religijny, wspólna zabawa. Przygotowane spotkania dostosowane są do odkrywanej i przeżywanej w danym okresie liturgicznym tematyki. Zawierają one metody aktywizujące, materiały, które można wykorzystać podczas spotkań oraz zabawy, które „ożywią” każde spotkanie.

Ze względu na małą ilość ilustracji i specyfikę tej publikacji, książkę tą polecam szczególnie animatorom prowadzącym spotkania formacyjne. Mamy bowiem przed sobą niemal gotowy podręcznik zbiórek formacyjnych na cały rok liturgiczny.

 

Aut.: Willi Hoffsümmer
Tyt.: 40 spotkań grupowych dla ministrantów
wyd. JEDNOŚĆ
Kielce 2009

 

Paweł Dudzik SJ