DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Aktualności

Z życia DMAK

Rekolekcje rozpoczynające kurs animatora

Zbliża się czas wiosennej edycji Kursu animatora. W najbliższy weekend spotkamy się w Domu Rekolekcyjnym „Tabor”, w Brennej przy ul. Leśników 38, 43-438.

 

Zakwaterowanie i przydzielanie pokojów nastąpi w piątek 24 marca między godz. 16.15 a 17.00. Rekolekcje rozpoczniemy o godz. 17.15.

 

Cały program zostanie podany na miejscu. Zakończenie rekolekcji przewidywane jest w niedzielę ok. godz. 14.00.

 

Na rekolekcje prosimy zabrać ze sobą:

– obuwie zmienne (laczki) i odpowiednie ubrania

– długopis

– przybory do higieny osobistej

– strój liturgiczny (taki w jakim służymy w parafii – kolor fioletowy)

– odświętny ubiór na niedzielę

– Pismo Święte, różaniec

– dary stołu (słodycze, soki na wspólny stół)

– ofiarę za rekolekcje i kurs animatora

– jeśli grasz na jakimś instrumencie to zabierz go z sobą!

Niepelnoletni uczestnicy zabierają zgody rodzicow zezwalajace na udział w w/w rekolekcjach i kursie animatora.

Nie zabieramy ze sobą śpiworów.

 

Na rekolekcjach zostaną podane najważniejsze informacje związane z kursem. Na rekolekcjach  będzie również okazja uszycia alby lub pasów.

 

Wielkoostne Dekanalne Dni Wspólnoty

Trwa Wielki Post, a wraz z nim bardzo często w naszych parafiach odbywają się Wielkopostne Dekanalne Dni Wspólnoty. Księża, którzy chcieliby podczas takiego dnia zorganizować Olimpiadę Liturgiczną - na podstawie Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego - mogą zgłosić się do diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej.

 

Na adres e-mail księdza Opiekuna zostaną przesłane pytania do wykorzystania w dekanatach.

W czerwcu planujemy diecezjalny finał Olimpiady Liturgicznej, o czym jeszcze będziemy informować.

 

Jeden z ostatnich adwentowych Dni Wspólnoty zorganizował ks. Karol Faj w dekanacie Chorzowskim. Ten dzień został zorganizowany 17 grudnia i rozpoczął się modlitwą w kościele św. Jadwigi poprowadzonej przez ks. Karola Faja. Następnie chłopcy mogli posłuchać bardzo ciekawego świadectwa ks. Dawida Majki, który oprócz tego że na co dzień jest wikariuszem parafii na Tysiącleciu Dolnym w Katowicach, to jednocześnie jest pszczelarzem. Opowiedział więc o swojej pasji do pszczół i tym co to znaczy być księdzem pszczelarzem. Oczywiście nie zabrakło czegoś słodkiego na wzmocnienie sił i radości ze wspólnego spotkania. Jak widać mamy różne pomysły i ciekawe inicjatywy na wspólne ministranckie spotkania ? Wejdźcie na fanpage duszpasterstwa, a tam znajdziecie zdjęcia z tego wydarzenia :-)

 

Zwycięzcy w kategorii Lektor Młodszy!

Mistrzowie naszej archidiecezji w kategorii Lektor Młodszy już wyłonieni!

 

Żeby zaspokoić Waszą ciekawość wyniki podajemy zaraz na początku:

1 miejsce parafia Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim

2 miejsce parafia św. Anny w Świerklanach

3 miejsce parafia św. Jerzego w Rydułtowach

 

Czwartego marca bieżącego roku archidiecezjalny turniej ministrantów w piłce nożnej w kategorii Lektor Młodszy odbył się w Leszczynach. Fazy grupowe zawodów odbywały się na dwóch halach - Szkole Podstawowej nr 3 im. Władysława Broniewskiego (hala 1) oraz w Zespole Szkół Specjalnych im. W. Sherborne (hala 2).

 

Walka o wyjście z grupy była zacięta, każda z drużyn chciała zakwalifikować się do fazy pucharowej, lecz tylko 16 spośród 27 tego dokonało. Największe emocje rozpoczęły się w momencie kiedy drużyny przeszły do fazy pucharowej turnieju. W 1/8 finału kibice na trybunach byli świadkami wielu rzutów karnych, wzlotów i upadków ministranckich ekip. W 1/4 finału polało się także dużo łez - radości i smutku. Po wyłonieniu półfinalistów którymi były parafie z: Chełmu Śląskiego, Rydułtów, Świerklan i Niedobczyc, rozpoczęliśmy kluczową fazę rozgrywek. Obrońcy tytułu - Parafia NSPJ z Niedobczyc zmierzyła się z parafią św. Jerzego z Rydułtów w meczu o 3 miejsce. Zwycięzcami zostali ministranci z Rydułtów, a zeszłoroczni zwycięzcy musieli pogodzić się z 4 miejscem. Potem przyszedł czas na najważniejszy mecz, mający wyłonić mistrzów naszej Archidiecezji. Na boisku spotkały się parafia św. Anny ze Świerklan oraz Trójcy Przenajświętszej z Chełmu Śląskiego. Po dwunastominutowym meczu, parafia Trójcy Przenajświętszej z Chełmu Śląskiego wygrała, zostając mistrzem archidiecezji, ale także zapewniła sobie miejsce na Mistrzostwach Polski w Gnieźnie.

 

Wszystkim drużynom dziękujemy za  dostarczenie niesamowitych emocji, zwycięzcom i medalistom gratulujemy. Wszystkim osobom pomagającym podczas organizacji turnieju także składamy ogromne podziękowania. Kibice także zasługują na pochwałę za ciągłe dopingowanie zawodników. Cały turniej przebiegał zgodnie z duchem fair play, a atmosfera była wyjątkowa. Mamy nadzieję, że za rok będzie podobnie.

Do zobaczenia już za rok!

 

An. Mateusz Czerner

 

 

Rekolekcje wakacyjne - informacje

Cieszymy się Waszym wielkim zainteresowaniem wakacyjnymi rekolekcjami ministrantów. Już w najbliższych dniach rozpoczniemy zapisy. Pojawi się wtedy specjalny link do strony i tam odpowiednie informacje. Przygotowaliśmy wiele miejsc dla Was! Zainteresowanym już teraz przedstawiamy najważniejsze wiadomości związane z rekolekcjami.

W tym roku rekolekcje odbędą się w następujących turnusach:

I turnus:  25 czerwca – 3 lipca

II turnus: 4 – 12 lipca

III turnus: 13 – 21 lipca

IV turnus:  22 – 30 lipca

V  turnus: 31 lipca – 8 sierpnia

VI turnus: 9 – 17 sierpnia

 

 

Naszymi punktami rekolekcyjnymi będą:

Kalna koło Żywca, parafia św. Antoniego, ul. Kościelna 195

Brenna – Ośrodek „Tabor”, ul. Leśników 38 43-438 Brenna

 

PRZEZNACZENIE:
Kalna koło Żywca turnusy:  I, II, IV, VI - po klasie 2, 3, 4, 5 klasie szkoły podstawowej

Brenna Tabor turnusy dla młodszych: I, II, IV - po klasie 5, 6, 7, 8 szkoły podstawowej

turnusy dla starszych: II, III - po 8 klasie wzwyż + ministranci starsi, kandydaci na animatorów, animatorzy

 

Dodatkowo planujemy kurs lektora i psalmisty:

Na III turnusie w Brennej planowany jest kurs lektora, a na V turnusie w Kalnej przewidziany jest kurs psałterzysty. Prosimy, aby na te turnusy jechały osoby, które mają odpowiednie predyspozycje do czytania lub śpiewania. Nie są to zwykłe turnusy rekolekcyjne!


KOSZTY:
Ofiara za rekolekcje w tym roku wynosi 880 zł. od osoby. Miejsca zarezerwowane przez Internet należy opłacić do 15 dni, w przeciwnym razie rezerwacja zostanie usunięta.

 

Jeszcze trochę cierpliwości i startujemy!

 

Intencje Diakonii Modlitwy na miesiąc marzec

„Popiół przypomina nam, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, prowadzi nas z powrotem do podstawowej prawdy o życiu: tylko Pan jest Bogiem, a my stanowimy dzieło Jego rąk. My mamy życie, podczas gdy On jest życiem. On jest Stwórcą, podczas gdy my jesteśmy kruchą gliną kształtowaną Jego rękoma. Pochodzimy z ziemi i potrzebujemy nieba, potrzebujemy Boga; z Bogiem zmartwychwstaniemy z naszych popiołów, ale bez Niego jesteśmy prochem. Pochylając z pokorą głowy, by przyjąć popiół, przywołajmy następnie w pamięci naszych serc tę prawdę: jesteśmy Pana, należymy do Niego. On bowiem «ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia» (Rdz 2, 7). To znaczy, że istniejemy, ponieważ On tchnął w nas tchnienie życia. I jako czuły oraz miłosierny Ojciec, On również przeżywa Wielki Post, ponieważ nas pragnie, czeka na nas, oczekuje naszego powrotu. I zawsze nas zachęca, abyśmy nie rozpaczali, nawet gdy upadamy w proch naszej słabości oraz grzechu, ponieważ «On wie, z czego jesteśmy utworzeni, pamięta, że jesteśmy prochem» (Ps 103, 14). Usłyszmy to jeszcze raz: pamięta, że jesteśmy prochem. Bóg to wie; natomiast my często o tym zapominamy, myśląc, iż bez Niego jesteśmy samowystarczalni, silni, niezwyciężeni.“

 

Tak Ojciec Święty zwrócił się do wiernych podczas homilii Mszy Środy Popielcowej. Niech te słowa prowadzą nas w czasie Wielkiego Postu i przypominają o potrzebie codziennej modlitwy.

 

W marcu pamiętajmy szczególnie o następujących intencjach.

  1. Módlmy się za tych, którzy cierpią z powodu zła zadanego przez członków wspólnot kościelnych, aby w tym samym Kościele znaleźli konkretną odpowiedź na swój ból i cierpienie. (papieska intencja Apostolstwa Modlitwy)
  2. Otoczmy modlitwą dzieło wiosennego kursu animatora, który przed nami, a także wszystkich kandydatów i prowadzących.
  3. Prośmy za całe Duszpasterstwo, aby czas Wielkiego Postu był dla nas okazją do zacieśniania relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem oraz poznawania swojej własnej tożsamości.

 

 

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, siedziba: Ruda Śląska 41-707, ul.Tunkla 2.