DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Aktualności

Z życia DMAK

Przedłużony czas nadsyłania kart rekolekcyjnych

Ze względu na zbliżające się święta wielkanocne i bardzo intensywny czas dla księży, rodziców i ministrantów, okres przywożenia / dosyłania kart formacyjnych oraz ofiar na wakacyjne rekolekcje ministrantów wydłużamy o kolejne dwa tygodnie.  

 

Po 14 kwietnia rozpoczniemy księgowanie ofiar i przyporządkowywanie kart kwalifikacyjnych. Możliwe (ale niekonieczne) jest, że po tym czasie pojawią się miejsca, z których jakieś osoby zrezygnują nie dopełniając stosownych formalności.

 

Pozdrawiamy Was serdecznie!

Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej

 

Weryfikacja kandydatów na animatorów

Weryfikacja kandydatów na animatorów kursu wiosna 2023 – 2024

 

Kandydatów na animatorów, z kursu wiosna 2023 - 2024 – po rocznym okresie próby – zapraszamy na egzamin - weryfikację w sobotę 27 kwietnia 2024 r. o godz. 16.00 do Parafii Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej Kochłowicach (ul. Tunkla 2, 41-707 Ruda Śląska). Czas trwania spotkania ok. 1,5 godziny.

 

Na egzamin obowiązuje materiał ze strony Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej www.dmak.info z działów: Liturgia, Twoje ABC. Należy powtórzyć także treści z wykładów. Na egzamin kandydaci przywożą ze sobą długopis. Po egzaminie można nabyć krzyże dla animatorów.

 

Aby weryfikacja odbyła się sprawnie, prosimy aby wcześniej kandydaci dostarczyli LISTOWNIE (najlepiej listem poleconym) odpowiednie dokumenty na adres:
Ks. Cezariusz Wala ul. Tunkla 2, 41-707 Ruda Śląska.

 

Najpóźniej do 12 kwietnia br. prosimy przesłać:

- pozytywną opinię od księdza proboszcza lub księdza opiekuna z parafii

- uzupełnioną roczną kartę formacyjną. Karta powinna zawierać podpisy zarówno z działań parafialnych, dekanalnych jak i formacji diecezjalnej

- zdjęcie legitymacyjne

- pisemną informację o podjętych działaniach w swojej parafii jako kandydata na

animatora

- pisemną wypowiedź dlaczego kandydat chce zostać animatorem?

 

REKOLEKCJE WAKACYJNE - zapisy

 

 

INFORMATOR REKOLEKCJI WAKACYJNYCH - LATO 2024

 

Przygotowaliśmy wiele miejsc dla ministrantów w tym roku! Poniżej najważniejsze wiadomości związane z rekolekcjami.


W tym roku rekolekcje odbędą się w następujących terminach:

I turnus:           23 czerwca – 1 lipca

II turnus:         2 – 10 lipca

III turnus:        11 – 19 lipca

IV turnus:        20 – 28 lipca

V  turnus:        29 lipca – 6 sierpnia

VI turnus:        7 – 14 sierpnia.

oraz turnus dodatkowy: 8 - 16 lipca.

 

W tym roku naszymi punktami rekolekcyjnymi będą:

Kokoszyce Zameczek (Kościółek) – ul. Pałacowa 53, 44-373 Wodzisław Śląski Kokoszyce

Kokoszyce Pałac – ul. Pałacowa 51, 44-373 Wodzisław Śląski Kokoszyce

Brenna – Ośrodek „Tabor”, ul. Leśników 38, 43-438 Brenna

 

PRZEZNACZENIE:
Kokoszyce Zameczek turnusy:  I, IV, V, VI - po 2, 3, 4, 5 klasie szkoły podstawowej

                                                               III turnus w Kokoszycach przeznaczony jest szczególnie dla psalmistów (jest turnusem muzycznym)

 

Brenna Tabor                                I, II, III - po klasie 5, 6, 7, 8 szkoły podstawowej

                                                          V – od 6 klasy wzwyż

                                                          I, II, III - po 8 klasie wzwyż + ministranci starsi, kandydaci na animatorów, animatorzy

 

ZAPISY
Zapisy odbywają się za pomocą strony internetowej 
Rekolekcje Wakacyjne - DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ (dmak.info)  Początek zapisów planowany jest na poniedziałek 18 marca 2024 r., po godzinie 20.00, a koniec zapisów przewidywany jest na poniedziałek 27 maja br. Zgłoszeń na wakacyjne rekolekcje ministranckie dokonują księża opiekunowie wspólnot ministranckich, rodzice lub upoważnieni przez nich animatorzy. Ze względu na zgłaszanie turnusów do kuratorium, po terminie nie będzie możliwości dopisania uczestników.

 

KOSZTY:
Ofiara za rekolekcje w tym roku wynosi 930 zł. od osoby. Miejsca zarezerwowane przez Internet należy opłacić do 15 dni, w przeciwnym razie rezerwacja zostanie usunięta.

 

Ofiary za rekolekcje należy przywozić do Duszpasterstwa Ministrantów Archidiecezji Katowickiej mieszczącego się w parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach przy ul. Tunkla 2, 41-707 Ruda Śląska Kochłowice w godzinach urzędowania kancelarii parafialnej (Poniedziałki od 9.00 do 12.00; Wtorki od 9.00 do 12.00 i od 16.30 do 18.00; w środy od 9.00 do 12.00 i od 16.30 do 18.00; w czwartki od 16.30 do 18.00; w piątki od 9.00 do 12.00). Mogą to uczynić rodzice, animatorzy czy księża przywożąc pieniądze zbiorczo np. z kilku parafii czy dekanatu. Jak co roku proponowane jest dofinansowanie pewnej części ofiary za rekolekcje z tzw. kasy ministranckiej.

 

PROWADZĄCY i UBEZPIECZENIE:

Uczestnicy rekolekcji objęci są ubezpieczeniem obowiązującym przez cały okres trwania turnusu rekolekcyjnego. Rekolekcje prowadzą księża z Archidiecezji oraz klerycy WŚSD archidiecezji katowickiej, wspomagani przez animatorów parafialnych wspólnot ministranckich.

Przedstawiamy tegorocznych Prowadzących: ks. Karol Faj, ks. Mateusz Mnich, ks. Łukasz Grzywocz, ks. Paweł Gajda, ks. Marek Organista, ks. Dorian Figołuszka, ks. Grzegorz Margalski, ks. Cezariusz Wala, ks. Michał Walczyński, dk. Mateusz Ochojski, dk. Adam Zając, ak. Karol Skóra.

 

Intencje Diakonii Modlitwy na miesiąc marzec

W orędziu na tegoroczny Wielki Post papież Franciszek przypomina i zachęca:

„Bóg się nami nie zmęczył. Przyjmijmy Wielki Post jako okres mocny duchowo, w którym Jego Słowo jest ponownie skierowane do nas: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli” (Wj 20, 2). Jest to czas nawróceniaczas wolności. Sam Jezus, jak przypominamy co roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, został wyprowadzony przez Ducha na pustynię, aby zostać wypróbowanym w wolności. Przez czterdzieści dni będzie On przed nami i wraz z nami: jest Synem wcielonym. W przeciwieństwie do faraona, Bóg nie chce poddanych, lecz synów. Pustynia jest przestrzenią, w której nasza wolność może dojrzeć w osobistej decyzji, by nie popaść na nowo w niewolę. W okresie Wielkiego Postu znajdujemy nowe kryteria osądu i wspólnotę, z którą możemy wyruszyć w drogę, jakiej nigdy wcześniej nie przebyliśmy.”

Ufając Bogu i Jego wrażliwości, módlmy się:

  1. O wszelkie potrzebne łaski i siły dla papieża Franciszka.
  2. O dar wiary i odwagi dla ministrantów w kryzysie swojej posługi.
  3. O łaskę gorliwości dla naszych parafialnych duszpasterzy.

Spotkania formacyjno - modlitewne w WŚSD

Starszych ministrantów, którzy chcą pogłębić swoją wiarę i jeszcze intensywniej uczestniczyć w życiu Kościoła zapraszamy na spotkania modlitewno - formacyjne.
Najbliższe spotkanie już w poniedziałek 26 lutego br.
Szczegóły w załączniku ?

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, siedziba: Ruda Śląska 41-707, ul.Tunkla 2.