DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Rekolekcje wakacyjne

Spędź z Jezusem lato!

Kurs Animatora

Dowiedz się więcej

Rekolekcje Adwentowe

Aktualności

Z życia kościoła

Abp Skworc na I Niedzielę Wielkiego Postu: wołajmy wytrwale o pokój i chrońmy życie uchodźców

Wołajmy wytrwale o pokój i chrońmy życie uchodźców – napisał abp Wiktor Skworc w przesłaniu na I Niedzielę Wielkiego Postu. Hierarcha wzywa do modlitwy, postu i jałmużny w intencji Ukrainy.

Wsłowie skierowanym diecezjan, abp Skworc pisze o trwającej za naszą wschodnią granicą wojnie. – Wojna jest nieszczęściem i nigdy nie jest odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowych; nigdy nim nie była i nigdy nie będzie, ponieważ rodzi nowe, jeszcze poważniejsze konflikty – zauważa metropolia katowicki.

 

Konflikt zbrojny nazywa „ryzykiem, od którego nie ma odwrotu, bezsensowną rzezią, niszczącą teraźniejszość i zagrażającą przyszłości ludzi”. – W ostatecznym rozrachunku wojna jest klęską wszelkiego autentycznego humanizmu, zawsze jest porażką ludzkości – dodaje.

Hierarcha podkreśla, że za zniszczeniami materialnymi kryją się zniszczenia tkanki społecznej, życia całego społeczeństwa i tworzących je rodzin. Polska jako ojczyzna solidarności przyjmuje uchodźców wojennych, przede wszystkim kobiety i dzieci oraz osoby starsze. Przypomniał, że ten gest naszej powszechnej gościnności dostrzegł papież Franciszek w minioną środę podczas audiencji generalnej. Ojciec święty podziękował wówczas Polakom za hojność.

Pasterz Kościoła katowickiego w przesłanym słowie również wyraża wdzięczność zarówno za pomoc już udzieloną, jak i deklarowaną. Zapewnia, że struktury naszej archidiecezji i jej parafii są otwarte na przyjęcie uchodźców. W Domu św. Marcina, prowadzonym przez archidiecezjalną Caritas, i w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach zostały uruchomione punkty recepcyjne, w których uchodźcy wojenni otrzymują podstawową pomoc.

Zachęca jednak przede wszystkim do wsparcia duchowego, życzliwości, przyjęcia i akceptacji. – Należymy do jednej ludzkiej rodziny oraz do wspólnoty ochrzczonych w różnych siostrzanych Kościołach i modlimy się do naszego wspólnego Ojca w niebie. Warto więc pamiętać, jak wiele nas łączy i wspólnie z uchodźcami modlić się o pokój, nadal ofiarując w tej intencji post i modlitwę – apeluje. Prosi też chorych i cierpiących, by ofiarowali swój ból, samotność i cierpienie w tej najważniejszej dziś intencji.

– Niech troska o pokój ludzi pojednanych z Bogiem objawia się dziś w materialnej i duchowej pomocy ofiarom wojny, w wytrwałej modlitwie o pokój

i w poszerzaniu własnym zaangażowaniem przestrzeni pokoju, w odbieraniu wojnie zawłaszczonego terytorium serca – pisze abp Skworc zachęcając do wielkopostnych uczynków miłosierdzia: postu, jałmużny i modlitwy. Mają one oczyścić serca na trzech płaszczyznach: posiadania, używania i panowania.

 

Pisze o nowym wyzwaniu jakim jest dzisiaj ta „śmiercionośna wojna za naszą wschodnią granicą” i o wspieraniu ochrony życia obywateli Ukrainy modlitwą i działaniami społecznymi. – W suplikacjach wołajmy wytrwale o pokój i chrońmy życie uchodźców wojennych, każdy na miarę swoich możliwości, na miarę swego serca – wzywa arcybiskup.

Zachęca, by czas Wielkiego Postu był czasem pojednania się z Bogiem i bliźnimi. – To w Jego imię jesteśmy „posłani w pokoju Chrystusa”: w świat wojny jako słudzy i apostołowie pokoju – dodaje.

Źródło: https://katowice.gosc.pl/doc/7388135.Abp-Skworc-na-I-Niedziele-Wielkiego-Postu-wolajmy-wytrwale-o

Abp Gądecki: Apel o chrześcijańskie podejście do uchodźców z Ukrainy

O apelu biskupów o chrześcijańskie podejście do uchodźców z Ukrainy przypomniał podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

 

 

Podczas rozpoczętej o północy (27.02.2022) mszy św. w intencji ojczyzny abp Gądecki przypomniał, że w piątek, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, w trybie nadzwyczajnym zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

 

 

„Zważywszy na to, że uciekający przed wojną Ukraińcy będą kierować się głównie do naszego kraju, biskupi apelują do wszystkich Polaków o chrześcijańskie podejście do uchodźców. O otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc potrzebującym” – powiedział abp Gądecki.

 

 

Jak podkreślił, obecna sytuacja domaga się szybkiej mobilizacji; potrzeba wolontariuszy, którzy włączą się w niesienie konkretnej pomocy poprzez struktury Caritas, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz innych instytucji kościelnych i świeckich.

 

 

Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał ponadto, że Rada Stała KEP prosi o zorganizowanie zbiórek do puszek na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem po każdej mszy św. w niedzielę i w Środę Popielcową.

 

 

Biskupi zaapelowali także o to, aby w czasie każdej Mszy św. wznoszono prośby w intencji pokoju i śpiewano suplikacje. Zalecili też podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia „naszych sióstr i braci w Ukrainie”.

Źródło: gosc.pl

Abp Skworc wzywa do modlitwy o pokój

Komunikat z apelem o modlitwę w intencji pokoju w Europie Wschodniej oraz o pojednanie między narodami został przesłany do parafii archidiecezji.

Wkomunikacie metropolita katowicki przypomina, że pokój nie polega wyłącznie na braku wojny i zapewnieniu równowagi sił między narodami. – Wyrzekanie się nienawiści i przemocy prowadzi przede wszystkim do obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, a także do poszanowania godności osób i narodów – wyjaśnia abp Skworc.

 

Szczególną formą tej modlitwy mają być suplikacje oraz modlitwa różańcowa. – Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei – czytamy.

 

 

Poniżej umieszczamy treść komunikatu

 

Księże Proboszczu, Księże Administratorze,
Drogi Bracie!

Skierowany do wiernych i ludzi dobrej woli apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu o modlitwę w intencji pokoju w Europie Wschodniej czynię swoim i nadal serdecznie proszę o włączenie się w modlitewne błaganie o pojednanie między narodami. Pamiętajmy jednocześnie, że pokój nie polega wyłącznie na braku wojny i zapewnieniu równowagi sił między narodami. Wyrzekanie się nienawiści i przemocy prowadzi przede wszystkim do obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, a także do poszanowania godności osób i narodów (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 2304).

Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew Suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei.

Wyrażając wdzięczność za przyjęcie zaproszenia do modlitwy, osobom duchownym, konsekrowanym i wiernym świeckim życzę wsparcia Maryi, Królowej Pokoju oraz orędownictwa Świętych i Błogosławionych, zwłaszcza Patronów Europy. Wszystkim trwającym na modlitwie o pokój, który jest „dziełem sprawiedliwości” i „owocem miłości” (Gaudium et spes, 78) z serca błogosławię!

Szczęść Boże!

 

† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, siedziba: Ruda Śląska 41-707, ul.Tunkla 2.