DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ
Aktualności
Diecezjalne rozgrywki piłkarskie ministrantów 2023
Z życia kościoła
Abp Gądecki: Apel o chrześcijańskie podejście do uchodźców z Ukrainy
O apelu biskupów o chrześcijańskie podejście do uchodźców z Ukrainy przypomniał podczas Mszy św. w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Podczas rozpoczętej o północy (27.02.2022) mszy św. w intencji ojczyzny abp Gądecki przypomniał, że w piątek, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, w trybie nadzwyczajnym zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
„Zważywszy na to, że uciekający przed wojną Ukraińcy będą kierować się głównie do naszego kraju, biskupi apelują do wszystkich Polaków o chrześcijańskie podejście do uchodźców. O otwarcie dla sióstr i braci z Ukrainy naszych domów, hosteli, domów diecezjalnych, parafialnych, rekolekcyjnych i wszelkich miejsc, gdzie może być świadczona pomoc potrzebującym” – powiedział abp Gądecki.
Jak podkreślił, obecna sytuacja domaga się szybkiej mobilizacji; potrzeba wolontariuszy, którzy włączą się w niesienie konkretnej pomocy poprzez struktury Caritas, Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz innych instytucji kościelnych i świeckich.
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał ponadto, że Rada Stała KEP prosi o zorganizowanie zbiórek do puszek na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem po każdej mszy św. w niedzielę i w Środę Popielcową.
Biskupi zaapelowali także o to, aby w czasie każdej Mszy św. wznoszono prośby w intencji pokoju i śpiewano suplikacje. Zalecili też podejmowanie postu w intencji ocalenia życia i zdrowia „naszych sióstr i braci w Ukrainie”.
Źródło: gosc.pl
Abp Skworc wzywa do modlitwy o pokój
Komunikat z apelem o modlitwę w intencji pokoju w Europie Wschodniej oraz o pojednanie między narodami został przesłany do parafii archidiecezji.
Wkomunikacie metropolita katowicki przypomina, że pokój nie polega wyłącznie na braku wojny i zapewnieniu równowagi sił między narodami. – Wyrzekanie się nienawiści i przemocy prowadzi przede wszystkim do obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, a także do poszanowania godności osób i narodów – wyjaśnia abp Skworc.
Szczególną formą tej modlitwy mają być suplikacje oraz modlitwa różańcowa. – Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei – czytamy.
Poniżej umieszczamy treść komunikatu
Księże Proboszczu, Księże Administratorze,
Drogi Bracie!
Skierowany do wiernych i ludzi dobrej woli apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu o modlitwę w intencji pokoju w Europie Wschodniej czynię swoim i nadal serdecznie proszę o włączenie się w modlitewne błaganie o pojednanie między narodami. Pamiętajmy jednocześnie, że pokój nie polega wyłącznie na braku wojny i zapewnieniu równowagi sił między narodami. Wyrzekanie się nienawiści i przemocy prowadzi przede wszystkim do obrony dóbr osoby ludzkiej, swobodnej wymiany myśli między ludźmi, a także do poszanowania godności osób i narodów (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, 2304).
Wezwanie o dar pokoju wypowiadane podczas modlitwy wiernych oraz śpiew Suplikacji na zakończenie każdej Mszy św. wzmocnijmy aktem indywidualnej, parafialnej i rodzinnej modlitwy różańcowej, która w miesiącach trwającej pandemii była skutecznym narzędziem działania Bożej łaski i źródłem nadziei.
Wyrażając wdzięczność za przyjęcie zaproszenia do modlitwy, osobom duchownym, konsekrowanym i wiernym świeckim życzę wsparcia Maryi, Królowej Pokoju oraz orędownictwa Świętych i Błogosławionych, zwłaszcza Patronów Europy. Wszystkim trwającym na modlitwie o pokój, który jest „dziełem sprawiedliwości” i „owocem miłości” (Gaudium et spes, 78) z serca błogosławię!
Szczęść Boże!
† Wiktor Skworc
Arcybiskup Metropolita Katowicki