DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

DUSZPASTERSTWO MINISTRANTÓW ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ

Aktualności

Z życia DMAK

Powakacyjna Pielgrzynka Ministrantów

Powakacyjna

PIELGRZYMKA MINISTRANTÓW
do Katedry Chrystusa Króla w Katowicach

piątek 30 sierpnia 2024 r.

 

Program pielgrzymki:

Od 8.30 – przed katedrą: konkursy i zabawy, możliwość zgłoszenia przybywających grup w punkcie informacji oraz zobaczenia Katowic z dachu katedry i zwiedzania Panteonu Górnośląskiego

 

10.30Rozpoczęcie pielgrzymki w katedrze Chrystusa Króla: zawiązanie wspólnoty, konferencja ks. Piotra Sadło pt.: „Pan jest z tobą dzielny wojowniku” (Sdz 6, 12), Adoracja Najświętszego Sakramentu,  okazja do spowiedzi świętej, bieżące ogłoszenia.

 

12.00 – Uroczysta EUCHARYSTIA pod przewodnictwem  arcybiskupa Adriana Galbasa z ustanowieniem ceremoniarzy parafialnych wspólnot liturgicznych.

 

13.30ŚWIĘTOWANIE na placu przy katedrze. W programie m.in.: dmuchańce: tor przeszkód extreme, byk – rodeo, Coloseum. Specjalna strefa gier z animacjami integracyjnymi: alkogogle, koło przyjaźni, symulator lotu, czyli żyroskop 3G. Wiele atrakcji dla ministrantów, a wśród nich wyjątkowe konkursy z Księgarnią św. Jacka i „Małym Gościem Niedzielnym”. Na wszystkich ministrantów czeka poczęstunek:  wata cukrowa i pop – corn oraz drożdżówka i napój

 

Ok. 15.15 – Rozwiązanie konkursów oraz losowanie nagród wśród uczestników

 

Wkrótce więcej szczegółów...

Intencje Diakonii Modlitwy na miesiąc lipiec

W okresie wakacji, który dla wielu z nas jest czasem odpoczynku i zmiany rytmu życia, nie zaniedbujmy czasu spotkania z Panem Bogiem. On chce być z nami nie tylko w chwilach trudnych i skomplikowanych, ale też wtedy kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Chce przenikać to kim jesteśmy i co robimy. Oddawajmy zatem Panu nasz czas i stery naszego życia. Módlmy się również w intencjach polecanych:

 

  1. Polecajmy sprawę pokoju na całym świecie, szczególnie tam, gdzie teraz toczy się wojna. Niech człowiek zwróci się ku Bogu i zapanuje pokój.
  2. Polecajmy uczestników przyjeżdżających na rekolekcje wakacyjne. Niech będzie to dla nich czas doświadczenia bliskości Pana Boga i otwartości na siebie nawzajem.
  3. Polecajmy poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, szczególnie mieszkańców naszego regionu. Niech otrzymają od nas potrzebne wsparcie i z pokorą przyjmą braterską pomoc.

Intencje Diakonii Modlitwy na miesiąc czerwiec

„Czy jestem człowiekiem wolnym? Czy też daję się uwięzić mitom pieniędzy, władzy i sukcesu, poświęcając dla nich pogodę ducha i pokój mój oraz innych?” – takie pytanie postawił  Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. (zob. ekai.pl)

 

Niech nasza modlitwa będzie wyrazem wolności, czasu oddanego Panu Bogu i bliźnim. Polećmy w niej szczególnie:

- nadchodzące rekolekcje wakacyjne, prosząc o ich pomyślny przebieg i dobre owoce;

- ustanowionych ostatnio animatorów i kandydatów, prosząc dla nich o gorliwość i wierność powierzonej im służbie;

- sprawę nowych powołań do wyłącznej służby Ewangelii, prosząc o odwagę dla młodych ludzi odkrywających Boży głos.

 

 

Wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ministrantów

 

 

WYJAZD NA OGÓLNOPOLSKĄ PIELGRZYMKĘ MINISTRANTÓW

Serdecznie zapraszamy służbę liturgiczną naszej diecezji do wyjazdu na Ogólnopolską pielgrzymkę ministrantów.

 

Piątek 14  czerwca 2024

Wyjazd z Kochłowic z parafii Trójcy przenajświętszej około godz. 13.00. Przejazd do Parku Wodnego w Krakowie. Dwugodzinny pobyt na hali basenowej. Wśród atrakcji Parku Wodnego znajdują się między innymi, baseny z hydromasażami i biczami wodnymi, brodzik z wyspą piratów, statek z armatkami wodnymi dla dzieci, fontanny, rwąca rzeka, tory do pływania. Dla dzieci starszych zjeżdżalnia rodzinnna Aligator, oraz zjeżdżalnia pontonowa Kongo, a także zjeżdżalnia Żółty Wąż. Dla młodzieży: zjeżdżalnie zewnętrzne i wewnętrzne,`w tym m.in. ektremalnie szybka Nitro Speed Fire, Twister oraz Mamba. Ponadto: ścianki wspinaczkowe i sporty wodne: siatkówka, koszykówka, piłka wodna.

 

Około 17.00 przejazd w kierunku Wąwolnicy i zakwaterowanie w Domu spotkań Caritas w Dąbrowicy koło Lublina. „Dom Spotkania' Caritas w Dąbrowicy oddany został do użytku w 1995 r i posiada 145 miejsc noclegowych. Usytuowany jest na obszernej, zadrzewionej działce, której historia sięga XIV wieku i pamięta czasy swojego pierwszego właściciela – magnackiej rodziny Firlejów. Cicha okolica Domu i unikalny nałęczowski klimat sprzyjają relaksowi i zdrowemu wypoczynkowi, a niezwykła przeszłość dodaje szczególnego uroku. Dąbrowiccy goście do dziś mogą podziwiać wspaniałą zabytkową wieżę, pozostałość dawnego zamku i pałacu oraz symbol dawnej świetności posiadłości. Do dyspozycji mamy

3 sale konferencyjne, pokoje 2- 3- 4- 5-osobowe, dwie kaplice, dwie stołówki, boisko do siatkówki i miejsce na grilla.

 

 

Sobota 15 czerwca 2024. 

Po śniadaniu udział w ogólnopolskiej pielgrzymce ministrantów i Lektorów do Wąwolnicy. (zabieramy stroje liturgiczne)

9:15 - przyjazd do Kębła k. Wąwolnicy (miejsce objawień Matki Bożej).

10:00 - Msza święta w miejscu objawień Matki Bożej Kębelskiej w Kęble. 

11:30 - przejście procesjonalne w pielgrzymce pieszej do Sanktuarium (ok 2100 m). 

Przejście bezpośrednio na błonia Sanktuarium. 

12:30 - Obiad dla wszystkich na błoniach 

13:00/15:00 - rekreacja na błoniach 

15:30 - wspólna modlitwa w Bazylice św. Wojciecha 

 

Czas do zagospodarowania w okolicy Nałęczowa. Powrót do Dąbrowicy na nocleg.

 

 

16 czerwca Niedziela

Po śniadaniu przejazd do Sandomierza.

Czekają na nas wspaniałe atrakcje turystyczne miasta zwanego Małym Rzymem. Brama Opatowska z której roztacza się najpiękniejsza panorama Sandomierza i doliny Wisły. Wizytówką miasta jest rynek z gotyckim ratuszem, którego otaczają kolorowe i malownicze kamienice.  Zobaczymy również  piękne historyczne kościoły: Katedrę pw. Narodzenia NMP i romańską perełkę sakralną - kościół Św. Jakuba. 

 

Sandomierz to światowa stolica krzemienia pasiastego, zatem na każdym kroku będziemy spotykać ten optymistyczny kamień.  Miasto jest wielkim planem filmowym. Niewykluczone, że spotkamy znanych aktorów słynnego polskiego serialu - Ojciec Mateusz. A zwiedzanie miasta będzie odbywało się elektrycznymi meleksami. Ponadto będziemy mogli wejść do muzeum figur woskowych i zrobić zdjęcia z postaciami związanymi z ojcem Mateuszem…W godzina popołudniowo – wieczornych powrót do Kochłowic.

 

Koszt wyjazdu 320 zł. Wyjazd w dużej mierze zostaje dofinansowany przez Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej. W cenie otrzymujemy: przejazd autokarem, dwa noclegi, dwie obiadokolacje, dwa śniadania, pobyt na basenie w Krakowie, przejazd meleksami po Sandomierzu, pakiet pielgrzyma i opłaty pielgrzymkowe.

 

We własnym zakresie obiad/posiłek w Sandomierzu, wejście do muzeum figur woskowych związanych z ojcem Mateuszem w Sandomierzu

 

Zapisy na pielgrzymkę przesyłamy na adres: cezariusz.wala@katowicka.pl podając imię i nazwisko, pesel, datę urodzenia, adres zamieszkania, telefon uczestnika oraz przynajmniej jednego z rodziców. O wpisie na listę decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

X Olimpiada Liturgiczna

25 maja 2024r.  w parafii Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach odbyła się X Olimpiada Liturgiczna. Ponad 40 osób wzięło w niej udział. Na Najwyższym szczeblu Olimpiady spotkali się przedstawiciele następujących dekanatów: Dębieńsko, Tychy Stare, Boguszowice, Ruda Śląska, Rogów, Kochłowice, Lędziny, Mysłowice, Żory, Piekary Śląskie, Miedźna, Knurów i Chorzów.

Olimpiada była oparta na podstawie Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego. W arkuszu było 21 pytań i można było zdobyć maksymalnie 30 punktów. A przykładowe pytania to: Co to jest embolizm? O kogo błaga Kościół podczas epiklezy lub w jakim dokumencie papież Jan Paweł II zachęca do studiowania OWMR. Tu Wam podpowiemy: a)Missale Romanum b)Mane, nobiscum Domine c) Quo Primum???

No właśnie! Łatwo nie było. Olimpiada była na bardzo wysokim poziomie prowadzona przez kandydatów na ceremoniarzy. A jej program przedstawiał się następująco:

16.30 – diecezjalny etap w formie pisemnej

Poczęstunek dla uczestników, dla opiekunów możliwość skorzystania z kawiarenki

18.00 – Msza święta razem z kandydatami na ceremoniarzy oraz uczestnikami Olimpiady.

18.45 – Podanie wyników i wręczenie nagród.

 

Pomyślano również o nagrodach dla służby liturgicznej. Nagrody w każdej kategorii wiekowej przedstawiały się następująco:

 

I miejsce – pokrycie kosztów udziału w rekolekcjach wakacyjnych organizowanych przez Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej (możliwość wyboru turnusu) oraz  wyjazd do Energylandii.

 

II miejsce – wyjazd na ogólnopolską pielgrzymkę ministrantów do Wąwolnicy w dniach 14 – 16 czerwca 2024 oraz wyjazd do Energylandii (istnieje możliwość zabrania za opłatą kolegów – ministrantów)

 

III miejsce – nagrody książkowe i upominki oraz bilety do kina

 

A oto zwycięzcy X Olimpiady Liturgicznej:


Szkoła Podstawowa - najmłodsi
I Kacper Dulęba – Parafia Matki Bożej Częstochowskiej z Knurowa
II Maciej Romańczuk – Parafia MB Bolesnej w Mysłowicach Brzęczkowicach
III ex aequo

Tomasz Finkbeiner  Parafia NMP w Piekarach Śląskich

i Bartłomiej Młody – Parafia św. Pawła w Rudzie Śląskiej

Szkoła Podstawowa VII - VIII klasy
I Kamil Kisiel – NSPJ z Rogowa
II Bartosz Suchań – Parafia MB Szkaplerznej w Gierałtowicach
III Jakub Strójwąs – Parafia ścięcia św. Jana Chrzciciela z Mysłowic

Szkoła ponadpodstawowa
I Marcel Szymczyk – Parafia Bożego Narodzenia – Ruda Śląska Halemba
II Remigiusz Gregorczyk – Parafia św. Izydora w Miedźnej
III Tomasz Wrzeszcz – Parafia św. Jana Chrzciciela w Tychach

Serdecznie gratulujemy!!!

Liturgia

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Linki

Facebook
Instagram

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej, siedziba: Ruda Śląska 41-707, ul.Tunkla 2.